Jak vybrat návrháře a dodavatele nové kuchyně

Při pořízení nové kuchyně hrají největší roli dvě věci – její návrh, a výběr vhodného dodavatele. Pojďme si říci, jak najít návrháře a dodavatele, kteří pro vás budou partnery, ne protivníky.

Jak vybrat vhodného návrháře

Najít odborníka pro návrh kuchyně nemusí být tak snadné, jak se zdá. Zvlášť pokud ho hledáte poprvé. Ať už se ohlížíte po jednotlivcích či kuchyňských studiích, ve výběru vám pomohou následující body.

1. Dejte na doporučení svých známých

Pořizoval někdo z vašich známých novou kuchyni? Pozvěte ho na kávu (nebo se rovnou pozvěte na kávu k němu, do nové kuchyně :)  a zeptejte se:

 • Jak probíhaly konzultace k návrhům? Co během nich s návrhářem řešili?
 • Jak vypadal celý proces návrhu?
 • Byla kuchyně navržena dle jeho představ?
 • Jak se mu v ní pracuje? Jsou jednotlivé prvky vhodně rozmístěny?

Doporučení od známého je skoro sázkou na jistotu. Jenže co když nikoho takového neznáte?

2. Hledejte recenze a reference na internetu

Reference na webu vybrané firmy vám toho obvykle příliš neřeknou. Často mají podobu anonymní fotogalerie a nebo krátkého vyjádření ve stylu  “Byla jsem spokojená, Jana M.” doplněného jednou fotkou. Ty horší firmy si je samy vymýšlí.

Když už brát ohled na reference na webu, tak na takové, kterým se dá věřit, ze kterých máte dobrý pocit.

Já například v každé ze svých referencí popisuji celkový průběh zakázky od přání klienta, přes skicu, návrh, až po finální zpracování kuchyně, protože samotné fotky toho moc neřeknou.

Hledejte také zkušenosti s firmou či návrhářem mimo jeho web. V diskuzích, na sociálních sítích a na dalších místech. Často pomůže Google, a mnohdy se dozvíte velmi zajímavé věci.

3. Odborník se hodně ptá

Odborníka od diletanta rozlišíte snadno – podle jejich přístupu.

Chcete kuchyni na míru, která bude navržena s ohledem na vaše potřeby a přání. Takovou vytvoří jen návrhář, který bude vědět vše o vašem životním stylu.

 • bude ho zajímat, zda vaříte hodně nebo málo. Jaké máte při vaření zvyklosti.
 • zeptá se vás, co vám vadilo na předchozí kuchyni.
 • vyslechne si vaši představu o kuchyni snů a navrhne řešení, které splní všechny vaše požadavky.
 • vysvětlí vám, proč dané prvky navrhl tak jak je navrhl, a jak vám to usnadní práci.

Prostě hledáte někoho, kdo bude komunikovat. Z koho ucítíte zájem vám skutečně pomoci a navrhnout tu nejlepší kuchyni.

Pokud návrhář výše uvedené informace nemá a ani se nesnaží je zjistit, pravděpodobně jen skládá prefabrikovaná řešení, výsledek je mu fuk, a kuchyni na míru od něj rozhodně nedostanete. Rychle pryč.

Návrh máme, teď najít vhodného dodavatele kuchyně

I při hledání dodavatele se dá spolehnout na doporučení a recenze. Co vás ale nakonec přesvědčí jsou fakta. Pojďme si říct o těch, která vám naznačí jak se rozhodnout.

1. Zaměřte se na kvalitu zpracování kuchyní

Pokud má potenciální dodavatel prodejnu se showroomem, prostudujte kvalitu zpracování vystavených kuchyní.

 • Neodlupují se hrany ze skříněk vystavených kuchyní?
 • Jdou správně otevírat a zavírat všechny skříňky a šuplíky bez toho, aby vám v ruce zůstávaly úchytky?
 • Nejsou někde nežádoucí vůle?

Na stejné detaily se zaměřte i v případě doporučení od známého – opět se k němu nechte pozvat na kávu a při té příležitosti prověřte kvalitu zpracování jeho kuchyně.

Odlepená hrana

Ukázka odlepené hrany.

2. Kalkulaci si vyžádejte s podrobným rozpisem položek

Máte právo vědět, za co platíte. Pokud vám dodavatel nebude chtít vytisknout kalkulaci, třeba pro případ, že byste si jeho cenu chtěli porovnat s konkurencí, dejte od něj ruce pryč.

Kalkulaci chtějte vždy, a to s rozepsanou hodnotou všech položek. Jedině tak si můžete být jisti, že v ceně nejsou zahrnuty žádné nesmyslné příplatky. V případě, že některým názvům či položkám nebudete rozumět, nechte si je vysvětlit.

Kalkulace s rozpisem položek

V takové kalkulaci se vyzná každý klient:).

3. Nechte si klid na prostudování smlouvy

Smlouva o výrobě kuchyně může mít několik stran. Na její prostudování byste měli mít klid a dostatek času. Věnujte se hlavně oddílům, které se týkají:

 • platebních podmínek
 • záruky – jak dlouho trvá, na co se vztahuje, za jakých podmínek může a nemůže být uplatněna?
 • reklamace a jejich řešení

Smlouvu nikdy nepodepisujte v časové tísni. Nenechte se nikam tlačit. Pokud vám dodavatel nedá dostatek času k rozmyšlení tak velké investice, jakou kuchyně je, klidně ho pošlete k šípku a hledejte jinde. Mohlo by se totiž snadno stát, že vám nová kuchyně namísto radosti přinese jen starosti.

Dodavatelů je naštěstí dostatek

U koho kuchyni nakonec koupíte je pouze na vás. Buďte však obezřetní, ptejte se a nenechte se tlačit do žádných rychlých a výhodných nabídek.

Dodavatelů, jež dodají kuchyni, ze které budete mít radost, je na trhu naštěstí stále dost. Ráda vám pomohu navrhnout kuchyni a najít toho pravého.

Adriana Štefanová

8 let práce pro kuchyňská studia mi dalo zkušenosti, které teď jako nezávislý kuchyňský poradce využívám při návrhu kuchyní pro své klienty. Přečtěte si, jak vám pomohu vybrat kuchyni, ze které budete mít radost.

Další články - Web