Stavíte? Naplánováním kuchyně v pravou chvíli vám ušetřím dost peněz

Při plánování kuchyně do nového domu se dá udělat spousta chyb. Když si ale dáte pozor a zvolíte správný postup, ušetříte čas, peníze i nervy. Přečtěte si jak.

 

Nečekejte s řešením kuchyně na dokončení stavby, vyplatí se to

8 let jsem pracovala v kuchyňských studiích. Za tu dobu jsem se setkala se spoustou klientů, kteří se po dokončení stavby s nadšením přišli poradit o nové kuchyni. Zdá se to jako naprosto správný postup, ale bohužel není.

Už ve fázi hrubé stavby byste totiž měli mít jasno v tom, jak bude vaše nová kuchyně vypadat. Pravda, zatím není důležitý její finální vzhled, ale především její plánované uspořádání. Na jeho základě totiž můžeme vypracovat plán přívodů vody a elektřiny, a vše tak připravit vaší nové kuchyni na míru. Zasadit kuchyni do takového prostoru pak bude hračka.

Návrh kuchyně lze, řešit i v případě, že jsou přívody už na místě. Řešení jsou pak ale jen dvě – jedno horší než druhé.

  1. přizpůsobit kuchyni stávajícím přívodům. V ten moment se ale celý návrh kuchyně stane směsí kompromisů. Kuchyně by měla být přizpůsobena vašim potřebám, ne přívodům. Jedině tak se vám v ní bude dobře pracovat.
  2. navrhnout praktickou a vyhovující kuchyň bez ohledu na umístění přívodů, a přívody pak nechat přesunout. To ale samozřejmě znamená další nemalé investice a starosti spojené s vybouráním původních přívodů a rozvodem nových.

Pozor na některá kuchyňská studia

S prvním problémem souvisí druhý, a totiž přístup některých kuchyňských studií. Pokud stavíte, potřebujete pro svou kuchyni v první řadě instalační plány. Na ty se přímo váže návrh rozložení prvků kuchyně a spotřebičů.

Co ale zatím nepotřebujete je mít jasno v tom, z jakého materiálu budou skříňky, jak budou vybaveny, jakou bude mít kuchyně barvu. Vždyť na finální instalaci dojde až po dokončení stavby, tedy klidně až rok po tom, kdy jste si nechali udělat návrh. Za rok se toho ale může hodně změnit. A nemusí to být jen změna ve vašich preferencích.

Když si teď vyberete a zaplatíte kuchyni, za rok nemusí být v nabídce

To se nám v kuchyňském studiu stalo několikrát. Klient zaplatil kuchyň kvůli akční nabídce klidně s ročním předstihem. Velkým lákadlem, kromě samotné ceny kuchyně, pro něj totiž bylo i získání plánu přívodů vody a elektřiny v ceně.
Jaké ale bylo jeho zklamání a naštvání v momentě kdy chtěl kuchyňskou linku zadat do výroby a vybraný model se již nevyráběl? Bylo nutné vybrat náhradní řešení s odlišnou cenou, a řešit finanční vyrovnání.

Proč raději dělím proces návrhu kuchyně na dvě fáze

Po odchodu ze zaměstnání v kuchyňském studiu na volnou nohu jsem věděla, co chci dělat jinak. Aby nedocházelo k výše popsaným problémům, rozdělila jsem proces návrhu kuchyně na dvě fáze:

Fáze 1 – hrubá stavba a řešení přívodů

Před dokončením stavby spolu probereme tvar a řešení kuchyňské linky a rozmístění spotřebičů tak, aby na sebe práce v kuchyni logicky navazovaly, a vám se pracovalo pohodlně. Připravíme návrh kuchyně, zatím aniž bychom řešili její finální vzhled. Konečné barvy, materiál skříněk, úchytky – to vše nás bude zajímat teprve ve druhé fázi.

Ve fázi hrubé stavby ještě můžeme ovlivnit umístění příček, přívodů vody, elektřiny a odtahu. Díky tomu budu moci připravit návrh kuchyně a instalační plány šité na míru, bez toho, abychom se museli omezovat.

Po první fázi si dáme oddech, až do druhé fáze před dokončením stavby.

Fáze 2 – před dokončením stavby

Zhruba 3 měsíce před dokončením stavby se spojíme znovu, a probereme finální vzhled kuchyně. Vyladíme spolu i ty nejmenší detaily. Vybereme vhodné barvy, materiály ale také skříňky a jejich vybavení. Zkrátka tak, abyste z budoucího užívání kuchyně měli radost.

Jakmile budeme mít vše připraveno, poptáme kuchyni u třech různých dodavatelů, společně se podíváme na jejich nabídky, a vybereme tu nejlepší. A vaše nová kuchyně bude na světě – bez kompromisů.

Dává vám takový proces smysl? Pokud ano, ráda vám pomohu i s návrhem vaší kuchyně.

Adriana Štefanová

8 let práce pro kuchyňská studia mi dalo zkušenosti, které teď jako nezávislý kuchyňský poradce využívám při návrhu kuchyní pro své klienty. Přečtěte si, jak vám pomohu vybrat kuchyni, ze které budete mít radost.

Další články - Web