nahled_kuchyne_kvitkova

Od nepraktické kuchyně ke splněnému snu

„Můj splněný sen”, zněl předmět e-mailu, který mi před pár dny přistál ve schránce. V příloze byly fotky nové kuchyně po montáži. Mail byl od paní Kvítkové, které jsem od návrhu až po realizaci pomáhala s novou kuchyní do panelákového bytu. Pojďte se podívat, jak vznikala, od prvních náčrtků až po výsledek.

Paní Kvítková se do rekonstrukce kuchyně odhodlávala dlouho. Původně ji odrazovalo, kolik věcí bude muset zařídit a časově sladit. Prostě se na to sama moc necítila. Jsem ráda, že pak našla můj web a rozhodla se mne oslovit, abych vše vyřešila za ni.

Na zakázce jsem zajišťovala:

 • konzultaci klientčina původního záměru a kompletní návrh nové kuchyně
 • instalační a technické plány
 • pomoc s výběrem vhodného dodavatele
 • koordinaci stavebních prací včetně likvidace staré kuchyně
 • dodání vinylové podlahy

První schůzku jsme si domluvily přímo v bytě paní Kvítkové. Její původní kuchyně měla k praktickému prostoru hodně daleko a vaření v ní se tak stalo pouhou nepříjemnou povinností. To jsme chtěly rozhodně změnit.

Jak vypadala původní kuchyně

puvodni--neprakticka-kuchyne

puvodni-stav

No, takto praktická kuchyně rozhodně nevypadá. Proč?

 • sporák a trouba jsou ve špatně přístupném výklenku
 • mezi dřezem a sporákem není pracovní plocha. Pracovat se tak musí jinde, kde není vaření ani voda a k vaření se vše musí přenášet
 • digestoř je nízko nad sporákem, tak akorát na praštění se do hlavy
 • lednice je na druhém konci kuchyně, navíc ještě ve stísněném prostoru za židlemi u jídelního stolu.

Zkrátka, všechno špatně. Ale změníme to. :)

Od klientčiny představy k finálnímu rozložení během první schůzky

Paní Kvítková měla o své nové kuchyni poměrně jasnou představu. “Zazdíme průchod z chodby, kuchyni postavíme do tvaru “L”, a troubu umístíme do vysoké skříňky, abych se už nemusela ohýbat pro plechy.”, zněl původní plán.

Klientčina původní představa o nové kuchyni měla také několik nedostatků

Klientčina původní představa o nové kuchyni měla také několik nedostatků

V tomto řešení jsme ale vzápětí našly zásadní nedostatek. Pokud troubu a mikrovlnku umístíme do vysoké skříně, nezbude nám dost pracovní a odkládací plochy.

Proto jsem navrhla několik úprav které počítaly s rozšířením kuchyně do tvaru “U”, s jiným uspořádáním spotřebičů a dozděním 20 cm zdi u průchodu do obývacího pokoje, čímž naplno využijeme prostor.

Můj návrh řešení kuchyně, ke kterému jsme se dostaly během první schůzky

Můj návrh řešení kuchyně, ke kterému jsme se dostaly během první schůzky

Dispozici jsem během první schůzky načrtla na papír a klientce svůj záměr vysvětlila s metrem v ruce přímo v prostoru pro kuchyni. Paní Kvítkové se mnou navržené řešení zamlouvalo, a tak jsme se mohly pustit do výběru barev.

Od začátku bylo jasné, že budeme kombinovat světlou barvu se dřevem a šedou pracovní deskou. Jen vymyslet jak.

3D vizualizace a oslovení potenciálních dodavatelů

Na druhou schůzku jsem s sebou přinesla vizualizace, aby si paní Kvítková dokázala kuchyni lépe představit. Řešily jsme vybavení skříněk, materiály dvířek a pracovní desky a výběr barev.

Na schůzku jsem připravila vizualizace několika variant provedení kuchyně. Tyto jsme nakonec zavrhly.

Na schůzku jsem připravila vizualizace několika variant provedení kuchyně. Tyto jsme nakonec zavrhly.

Tato šedomodrá varianta v kombinaci s dubovou dýhou u klientky vyhrála na plné čáře. Zde ještě se šedou podlahou.

Tato šedomodrá varianta v kombinaci s dubovou dýhou u klientky vyhrála na plné čáře. Zde ještě s šedou podlahou.

Vzhledem k tomu, že prostor bylo potřeba řešit kompletně od podlahy, zvažovaly jsme jak nejlépe využít klientčin rozpočet. Paní Kvítková si přála kamennou desku, která se nám ale při úvodních výpočtech do rozpočtu nevešla. Přesto jsme se rozhodly, že ji necháme od výrobce spočítat, abychom se přesvědčily.

Na řadu přišel výběr dodavatele kuchyně. Toho si může klient buď vybrat sám anebo výběr nechá na mně – vyberu tři dodavatele, u kterých nechám kuchyni nacenit. Pak se nejen podle ceny rozhodneme, komu kuchyni zadáme.

Klientka si sama vybrala studia Hanák, Říha a Sýkora. Nebyla jsem si ale jistá, zda se tato tři studia budou schopna vejít do klientčina rozpočtu a proto jsem navrhla ještě poptání čtvrtého dodavatele. Tím byla firma JN Interier, se kterou mám výborné zkušenosti z předchozích zakázek. Cílem bylo ušetřit, ale přitom dodržet požadovanou kvalitu kuchyně.

Teď se ukáže aneb schůzky s dodavateli

Za všemi dodavateli jsem se osobně zastavila a podrobně jim představila projekt kuchyně paní Kvítkové s cílem poskytnout co nejpřesnější podklady pro nacenění. Do týdne jsem od všech měla cenové nabídky.

Původní předpoklad se potvrdil. Ani jedno ze tří studií, které si klientka vybrala, se do našeho rozpočtu bohužel nevešlo. V průměru byly o 80 000 Kč dražší, než byla nabídka JN Interiéru.

Kamenná deska pak byla mimo naše možnosti u všech studií, takže jsme ji nakonec zavrhly a rozhodly se pro předem vybranou záložní a dostupnější variantu v podobě šedé laminátové pracovní desky.

Třetí schůzka

Nepotřebovaly jsme toho probrat moc, a tak jsme si schůzku nad cenovými nabídkami dodavatelů domluvily v kavárně blízko klientčiny práce. Paní Kvítková byla spokojená, že si na schůzku jen na chvilku odskočí z práce, a po práci jí tak zbude čas na zařizování dalších věcí.

Přinesla jsem s sebou vytištěné cenové nabídky a ke každé z nich připsala také podmínky dodavatelů jako záruky, dobu dodání, platební podmínky a o každém z dodavatelů jí něco řekla.

Klientce jsem doporučila, aby se na jednotlivá studia dojela podívat a mohla se tak lépe rozhodnout, koho si pro montáž své vysněné kuchyně vybere.

Máme dodavatele. Finální schůzka, doladit detaily a poslat kuchyni do výroby!

Během několika dnů mi paní Kvítková volala, že se rozhodla svěřit svou kuchyň do rukou JN Interiéru. Zavolala jsem jim a domluvila s nimi finální zaměření prostoru.

Pak nás čekala finální schůzka u dodavatele, kde jsme všichni společně řešili spotřebiče, doplňky a detaily. Ještě jednou jsme zkontrolovali kuchyňský nábytek, jeho vnitřní vybavení, úchytky a technické řešení.

Původní výběr dubové olejem ošetřené drásané dýhy jako materiálu pro horní skříňky jsme už neměnili. U laminátové pracovní desky a laku jsme upřesňovali odstín.

Poté jsme se věnovali výběru spotřebičů.  Mimo jiné jsme záměrně vybrali černou digestoř, aby se stala dominantou kuchyně. Ještě doladíme dřez, baterii, odpadkový koš a osvětlení a je to.

Klientka se nakonec rozhodla pro modrošedý matný lak. Pro jistotu si ho dodavatelskou firmou nechala za 300 Kč nalakovat na plochu 30 x 20 cm, aby měla jistotu, že je to ten správný odstín. Lak v malém NCS vzorníku totiž nemusí vypadat stejně jako na velké ploše.

Pár dní po schůzce si nalakovaný vzorek vyzvedla, odsouhlasila odstín a výrobě kuchyně už nic nestálo v cestě.

Kuchyně je ve výrobě, jdeme na stavební práce

Zatímco byla kuchyně ve výrobě, měli jsme čas připravit rozvody a zajistit položení podlahy.

Pro stavební práce jsem klientce zajistila kalkulaci od firmy, se kterou dlouhodobě spolupracuji. Jejich úkolem bylo:

 • demontovat a zlikvidovat starou kuchyni
 • odsekat staré obklady
 • připravit rozvody elektřiny, vody a plynu dle mnou dodaných plánů
 • zazdít nepotřebný průchod z chodby do kuchyně
 • dozdít část stěny, kam dle návrhu přijdou vysoké skříně
 • omítnout místnost sádrovou omítkou a vymalovat

Výběr a položení vinylové podlahy

Podlahu jsme vybraly přes internet. Původním záměrem byl vinyl v odstínu šedého betonu, ale klientka se nakonec rozhodla pro vinyl v dekoru černé břidlice.

Podlahu jsme měly vybranou. Na mně bylo zajistit firmu, která ji položí. To byl trochu oříšek hlavně z časových důvodů, protože podlahová studia mají zakázky domluvené na dlouho dopředu. Jedno pražské studio nám ale vyšlo vstříc a nabídlo velmi brzký termín, díky čemuž jsme hned po stavebních pracech a úpravách mohli začít s podlahou.

Prostor byl připravený, nezbývá než počkat na výsledek :)

Jak to dopadlo?

Mrkněte na fotky. Obklady si klientka vybírala sama. Musím říci, že mne výběr barvy a kresby vůbec nepřekvapil, něco takového jsem si tam sama představovala. S paní Kvítkovou jsme si ve vkusu prostě sedly.

kuchyne-k1 OLYMPUS DIGITAL CAMERA kuchyne-k3 OLYMPUS DIGITAL CAMERA kuchyne-k5

kuchyne-k7DSCN2457

Reakce klientky, pod příspěvkem o její kuchyni na mé Facebookové stránce mi vykouzlila úsměv na tváři :) Myslím, že mluví za vše. Ještě jednou děkuji za skvělou spolupráci a přeji, ať kuchyně dlouho přináší radost.

Reakce klientky, paní Kvítkové, pod příspěvkem o její kuchyni na mé Facebookové stránce.

Zaujal vás průběh spolupráce a výsledek? Ráda pomohu splnit i váš sen o nové kuchyni.

Adriana Štefanová

8 let práce pro kuchyňská studia mi dalo zkušenosti, které teď jako nezávislý kuchyňský poradce využívám při návrhu kuchyní pro své klienty. Přečtěte si, jak vám pomohu vybrat kuchyni, ze které budete mít radost.

Další články - Web