Rozpočet na kuchyni by neměl být tajemstvím

rozpočet na kuchyni by neměl být tajemnstvím

Rozpočet. Jedno ze základních kritérií ovlivňujících podobu vaší nové kuchyně. Několikrát jsem se setkala s klienty, kteří ho přede mnou tajili a nebylo jim příjemné o něm mluvit. Jenže o rozpočtu je nutné mluvit přímo. Pojďme se podívat proč.

Proč někteří klienti tají rozpočet?

Důvody jsou podle mne různé. Někomu prostě není příjemné bavit se o penězích. Jiný se bojí, že když budu znát strop, budu se mu chtít co nejvíce přiblížit. Někdo se stydí svůj rozpočet říci nahlas, protože má za to, že jde o příliš nízkou částku. Všechny obavy chápu. Ale všechny mi připadají neodpostatněné.

Rozpočet je totiž jedním z hlavních kritérií výběru. Mohu vám pomoci vybrat kuchyni, ale musím od vás získat tyto základní informace:

  • kam s ní – do jakého prostoru má zapadnout?
  • vaše preference – jaké uspořádání by vám vyhovovalo? Jaké materiály a barvy? K jakým účelům budete svou novou kuchyni využívat?
  • váš rozpočet – abychom věděli, v jaké cenové hladině se můžeme pohybovat. Jinak by přece nemělo smysl vybírat.

Podívejme se na pořízení kuchyně jako na koupi auta. Pokud si můžete dovolit za nové auto dát do 250 000 Kč, hned víte, že byste se asi měli vyhnout značkám jako Ferrari či Lamborghini, ale měli byste lovit v cenově přijatelnějších vodách

V kuchyních je to stejné. Svůj rozpočet znáte. Pokud ho znám i já, mohu se hned zaměřit na určitý segment a vybírat z něj to nejlepší.

Stačí říci například “Mohu si dovolit investovat 90 000 Kč, ale rád bych se vešel do 80 000 Kč.” V ten moment vím, že:

  • mám hledat to nejkvalitnější řešení v této cenové kategorii
  • že se mám ideálně vejít do 80 000 Kč, ale je tu prostor pro trochu dražší řešení, pokud bude mít odpovídající přidanou hodnotu.
  • že přes 90 000 Kč se nesmíme dostat
  • mohu odfiltrovat příliš levné a tedy méně kvalitní varianty, ale i ty zbytečně drahé

Jedna věta, a kolik obsahuje informací, že?

Zkrátka a dobře, pokud neznám rozpočet, nedokáži najít vhodné řešení vaší kuchyně. Proto spolu od začátku jednejme upřímně. Ptejte se na cokoli, co vám nebude jasné a nebojte se mi sdělit svůj rozpočet. Oba tím ušetříme čas, který hned můžeme věnovat důležitějším věcem, například výběru vaší nové kuchyně.

Adriana Štefanová

8 let práce pro kuchyňská studia mi dalo zkušenosti, které teď jako nezávislý kuchyňský poradce využívám při návrhu kuchyní pro své klienty. Přečtěte si, jak vám pomohu vybrat kuchyni, ze které budete mít radost.

Další články - Web