vznik-kuchyne

Cesta k nové kuchyni: Péče, kterou v kuchyňském studiu nedostanete

9 schůzek, měsíc a půl práce, komunikace a ladění detailů. Kuchyně pro Kudrnovi je ve výrobě. Pojďte se podívat, co tomu předcházelo, jak takový běžný návrh vzniká, co vše s klienty řeším, kolik času jim ušetřím, a jak k návrhům kuchyní přistupuji.

Paní Kudrnová s manželem se rozhodli kompletně zrekonstruovat svůj rodinný dům, včetně kuchyně. Té staré včetně spotřebičů se chtěli zbavit, a pořídit kompletně novou kuchyni na míru.

Zakázky, kdy začínáme na “zelené louce” a můžeme tak vše promyslet pěkně do detailů miluji, takže hned jak mne Kudrnovi oslovili, dohodli jsme si první schůzku.

Schůzka první: Zaměření, první nápady a skicy

Sešli jsme přímo v domě, abych si mohla vše zaměřit a vyslechnout klientčiny představy. Rovnou během zaměřování jsem na papír skicovala a vysvětlovala výhody a nevýhody určitých řešení.

Nakonec nám vyšla trochu specifická, ale o to zajímavější varianta:

  • rozhodli jsme se, že probouráme prostor do obývacího pokoje, a tím kuchyň s jídelnou a obývákem více otevřeme
  • kvůli optimální výšce pracovní desky kuchyně bude nutné rekonstrukci počítat s tím, že budeme muset posunout spodní hranu oken. Okna si Kudrnovi nechají vyrobit na míru

Vzali jsme to tedy z gruntu. Rekonstrukce se týká podlahy, kuchyně, topení, oken, bourání a dostavování zdí, obývacího pokoje a krbu. Od Kudrnových jsme odcházela se skicami a hlavou plnou nápadů a těšila se, až je promítnu do 3D vizualizace.

Schůzka druhá: 3D vizualizace

Na druhou schůzku jsem přišla s připravenými vizualizacemi a těšila se, co na ně klientka řekne.

Původní vizualizace kuchyně

Původní vizualizace, kterou jsem s sebou přinesla na druhou schůzku.

Kudrnovým se vizualizace líbila, takže jsme se dohodli, že upravíme jen detaily, a sejdeme se znovu. Konkrétně:

  • doplníme sklo na dvě horní skříňky
  • k oknu přidáme parapet z pracovní desky
  • vedle okna přidáme police

A kromě detailů budeme muset vyřešit jednu závažnější věc. Klientka totiž po konzultaci se statikem zjistila, že celou zeď do obýváku nemůže probourat kvůli statice domu. Bylo nutné, aby z původní zdi ponechala alespoň 25 cm.

S těmito poznatky jsem se pustila do úprav návrhu.

Schůzka třetí: Vyladění detailů před zadáním poptávek u dodavatelů

Na třetí schůzce jsme si představili finální variantu návrhu.

Finální varianta návrhu kuchyně

Finální vizualizace. Vlevo od okna vidíte “cihlový sloup”. Je to zbytek vybourané zdi, který na místě musel zůstat kvůli statice domu. Navrhla jsem ho neskrývat, ale naopak zřetelně přiznat.

Finální návrh kuchyně

Pohled z druhé strany, od okna

Na schůzce jsme řešili už jen drobnosti. Prošli jsme skříňku po skříňce, řekli si, co kde bude uloženo, a jaké budou mít skříňky vybavení. Vybrali jsme konkrétní barvy, materiály a provedení dvířek a pracovní desky.

Finální půdorys kuchyně

Finální půdorys

Tak, návrh kuchyně máme. Teď můžeme oslovit tři dodavatele s žádostí o zpracování cenových nabídek.

Mezitím postupují práce na rekonstrukci domu

  • je vybourána stěna
  • připravila jsem plán rozvodů vody a elektřiny, aby vše bylo připraveno na místech kde to je potřeba
  • připravila jsem schéma stropního bodového osvětlení, protože se v celé kuchyni bude připravovat sádrokartonový podhled
Bourací práce, rekonstrukce kuchyně.

Práce na rekonstrukci celého domu a hlavně kuchyňského prostoru jsou v plném proudu. Zatím to má do hotové kuchyně daleko :)

Během bouracích prací mi paní Kudrnová několikrát volala a ujišťovala se nad některými rozměry, aby vše bylo správně.

Před přípravou elektrických zásuvek v kuchyni potřebovala klientka znát tloušťku obkladu. Proto jsem jí doporučila velké koupelnové studio, kde jsme se sešly a společně vybraly do kuchyně vhodné dlaždice.

Obklad kuchyně, který jsme vybraly s klientkou

Vzor, který si paní Kudrnová nakonec vybrala

Pak přišel čas na hledání vhodného dodavatele.

Poptávka cenových nabídek u dodavatelů

Na rozdíl od kuchyňských studií nenutím své klienty, aby si vybrali z omezené nabídky jednoho dodavatele. Naopak, pro každého klienta nezávisle hledám alespoň tři dodavatele, kteří by zakázku zvládli. Vyžádám si od nich nabídky, ty pak s klientem projdeme, a vybereme tu pravou.

Vzhledem ke specifičnosti řešení jsem u této zakázky rovnou zavrhla běžné dodavatele kuchyní. Bylo jasné, že musíme najít někoho, kdo nám kuchyni dodá skutečně na míru. Tedy firmu, která funguje v podstatě jako běžné zakázkové truhlářství.

Dva dodavatele, které jsem oslovila, mám vyzkoušené už z dřívějška. Třetího jsem musela teprve najít.

Za třemi vytipovanými dodavateli jsem zajela na pobočku, abych jim sdělila přesné požadavky na kuchyni a dovybrala u nich materiály a detaily kuchyně tak, aby mohli připravit co nejpřesnější nabídky.

Schůzka čtvrtá: Nad cenovými nabídkami dodavatelů

Jakmile jsem dostala cenové nabídky od dodavatelů, domluvili jsme si s klientkou čtvrtou schůzku.

Protože jsem u všech dodavatelů nechala nacenit stejnou kuchyni, tedy stejný materiál dvířek a pracovní desky, stejné skříňky a vnitřní systémy, i stejné kování, lišily se nabídky hlavně způsobem placení záloh a celkovou cenou. Doba dodání a záruky byla u všech víceméně stejná.

Z dodavatelů si klientka vybrala jednoho, který zakázku získá.

Schůzka pátá: Zadání kuchyně u vybraného dodavatele

S Kudrnovými jsme zajeli za vybraným dodavatelem, abychom si s ním upřesnili detaily jako jsou úchytky, dřez, baterie, osvětlení. Nakonec jsme také změnili dekor pracovní desky.

Klientka od dodavatele dostala konečnou smlouvu o dílo a zálohovou fakturu, a výrobě kuchyně už nic nebrání.

Tak, to bychom měli

Jeden návrh kuchyně. Měsíc a půl práce, 5 schůzek s klientkou, 3 s potenciálními dodavateli, 1 rychlá v koupelnovém studiu, abychom vybrali vhodné dlaždice. Kuchyně je zadána a má práce na této zakázce je u konce. Tedy, jak se to vezme :) Ještě se určitě zajedu podívat na výsledek (fotky sem dodám :)), a samozřejmě budu paní Kudrnové k dispozici kdykoli, kdy bude potřeba něco doladit.

Pokud v dohledné době plánujete řešit kuchyni a zaujal vás můj způsob práce, ozvěte se, ráda vám pomohu s návrhem celého prostoru a výběrem vhodného dodavatele.

Adriana Štefanová

8 let práce pro kuchyňská studia mi dalo zkušenosti, které teď jako nezávislý kuchyňský poradce využívám při návrhu kuchyní pro své klienty. Přečtěte si, jak vám pomohu vybrat kuchyni, ze které budete mít radost.

Další články - Web